Załącznik do Uchwały Rady Miasta z dnia 26.11.2009 r
ZAKŁAD WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI
SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
W MRĄGOWIE
TARYFA DLA ZBIOROWEGO ZAOPATRZENIA W WODĘ I ZBIOROWEGO ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
ZATWIERDZONA UCHWAŁĄ RADY MIASTA MRAGOWO
Nr XLI/13/09 z dnia 26 listopada 2009r.
Taryfa obowiązuje od dnia 01.01.2010r.
Treść taryfy jest wywieszona na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta w Mrągowie oraz umieszczona stronie internetowej Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Mrągowie. Z dniem wejścia w życie niniejszej taryfy przestają obowiązywać postanowienia taryfy poprzedniej.
Spis treści:
1. Informacje ogólne
2. Rodzaj prowadzonej działalności
3. Taryfowe grupy odbiorców usług
4. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat
4.1. Wysokość cen i stawek opłat za dostarczoną wodę
4.2. Wysokość cen i stawek opłat za odebrane ścieki
5. Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości
w przyrządy i urządzenia pomiarowe
6. Warunki stosowania cen i stawek opłat
6.1. Zakres świadczonych usług dla poszczególnych taryfowych
grup odbiorców
6.1.1. Zaopatrzenie w wodę
6.1.2. Odprowadzanie ścieków
6.2. Standardy jakościowe obsługi usług
1. Informacje ogólne
Niniejsza taryfa stanowi zestawienie cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków oraz określa warunki ich stosowania obowiązujące na terenie miasta Mrągowo na okres 12 miesięcy: od dnia 01.01.2010r. do dnia 31.12.2010r.
Taryfa została opracowana na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858), zwanej dalej Ustawą oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków ( Dz. U. Nr 127, poz. 886), zwanego dalej Rozporządzeniem.
Taryfowe ceny i stawki opłat dotyczą wszystkich odbiorców usług w zakresie dostawy wody i odbioru ścieków świadczonych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Mrągowie, z wyłączeniem odbiorców i dostawców hurtowych, wód opadowych i roztopowych odprowadzanych wydzieloną kanalizacją deszczową oraz usług świadczonych przy użyciu wozów asenizacyjnych.
Zgodnie z art. 22 ustawy, taryfa obejmuje także cenę za wodę pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych, wodę zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe oraz do zraszania publicznych ulic i terenów zielonych
2. Rodzaj prowadzonej działalności
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zezwolenia wydanego Decyzją Burmistrza Miasta Mrągowo Nr 1/02 z dnia 16 grudnia 2002 r.
Zgodnie z zezwoleniem przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi:
1/ w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę: ujmowanie, uzdatnianie i dostarczanie wody
usługobiorcom, z którymi zawarto umowę, za pomocą urządzeń wodociągowych,
2/ w zakresie zbiorowego odprowadzania ścieków: oczyszczanie i odprowadzanie ścieków
dostarczonych przez usługobiorców, z którymi zawarto umowy, za pomocą urządzeń
kanalizacyjnych.
3. Taryfowe grupy odbiorców usług
Taryfowa grupa odbiorców usług obejmuje odbiorców wyodrębnionych na podstawie charakterystyki zużycia wody lub odprowadzanych ścieków, warunków zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, a także na podstawie sposobu rozliczeń za świadczone usługi.
Uwzględniając zróżnicowanie kosztów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, kosztów rozliczeń odbiorców oraz sposób korzystania z urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, dokonano podziału odbiorców usług na następujące taryfowe grupy odbiorców usług:
Użyte w tabeli określenia oznaczają:
1/ wodomierz główny– przyrząd pomiarowy mierzący ilość pobranej wody, znajdujący się na każdym przyłączu wodociągowym,
2/ wodomierz zainstalowany w lokalu – przyrząd pomiarowy zainstalowany w każdym lokalu
nieruchomości wielolokalowej, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi w sposób uzgodniony z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym,
4/ wodomierz dodatkowy – przyrząd pomiarowy zainstalowany dodatkowo, obok wodomierza
głównego, mierzący ilość wody zużytej na podlewanie ogródków, terenów zieleni itp.,
spływającej bezpośrednio do gleby ( gruntu ).
4. Rodzaje i wysokość cen i stawek opłat
W rozliczeniach z odbiorcami usług w zależności od ich zaklasyfikowania do odpowiednich grup taryfowych obowiązują zróżnicowane ceny i stawki opłat oraz zasady ich stosowania.
W rozliczeniach za dostarczoną wodę:
1/ cena – wyrażona w złotych za 1 m³ dostarczonej wody,
2/ stawka opłaty abonamentowej – nie zależnej od ilości dostarczonej wody, płaconej za każdy miesiąc bez względu na rozmiary dokonanego poboru wody lub też jego całkowitego braku, wyrażona w złotych na odbiorcę usług za okres rozliczeniowy,
W rozliczeniach za odebrane ścieki :
1/ cena – wyrażona w złotych za 1 m³ odebranych ścieków,
Do cen i stawek opłat (netto ), zgodnie z § 2, pkt. 9 do 11 Rozporządzenia dolicza się podatek od towarów i usług ( VAT ) w wysokości 7% wprowadzony odrębnymi przepisami.
4.1 Wysokość cen i stawek opłat za dostarczoną wodę:
4.2. Wysokość cen i stawek opłat za odprowadzania ścieków
5. Warunki rozliczeń z uwzględnieniem wyposażenia nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe
5.1. Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków prowadzone są zgodnie z przepisami Ustawy i Rozporządzenia.
5.2. O ile umowa zawarta z Odbiorcą usług nie stanowi inaczej łączna opłata za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków pobierana jest za każdy miesiąc, w którym były świadczone usługi.
5.3. Opłata abonamentowa regulowana jest przez Odbiorcę usług niezależnie od tego, czy Odbiorca usług pobierał wodę lub odprowadzał ścieki w okresie rozliczeniowym.
5.4. Odbiorca usług dokonuje zapłaty za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki na warunkach i w terminach określonych w umowie.
5.5. Opłaty abonamentowe dotyczą wszystkich odbiorców usług, bez względu na wyposażenie w przyrządy pomiarowe.
5.6. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazań wodomierza głównego. Także na podstawie wskazań wodomierza głównego ustala się, jako ilość równą dostarczonej wody, ilość odebranych ścieków z nieruchomości.
5.7. Ilość ścieków w budynkach wyposażonych w urządzenia pomiarowe ustala się na podstawie wskazań tych urządzeń.
5.8. Ilości odprowadzonych ścieków w rozliczeniach z odbiorcami usług, którzy zainstalowali na własny koszt wodomierz dodatkowy, ustalana jest w wysokości różnicy odczytów wodomierza głównego i dodatkowego.
5.9. W przypadku braku wodomierza głównego, nie dłużej niż do terminu określonego ustawą, ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się w oparciu o przeciętne normy zużycia wody, określone odrębnym przepisem prawa, a ilość ścieków w takim przypadku jako równą ilości wody wynikającej z norm.
5.10. Jeżeli przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne świadczy wyłącznie usługę odprowadzania ścieków oraz brak jest urządzenia pomiarowego, ilość ścieków ustala się zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciętnych norm zużycia wody, a w przypadku braku odniesienia w tych normach – jako równą ilości ścieków określonej w umowie.
5.11. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego działania wodomierza głównego ilość pobranej wody ustala się na podstawie średniego zużycia wody w okresie 3 miesięcy przed stwierdzeniem niesprawności działania wodomierza, a gdy nie jest to możliwe – na podstawie średniego zużycia wody w analogicznym okresie roku ubiegłego lub iloczynu średniomiesięcznego zużycia wody w roku ubiegłym i liczby miesięcy nieprawidłowego działania wodomierza
6. Warunki stosowania cen i stawek opłat
6.1 Zakres świadczonych usług dla poszczególnych taryfowych grup odbiorców
6.1.1. Zaopatrzenie w wodę
6.1.2. Odprowadzanie ścieków
6.2 Standardy jakościowe obsługi usług
Określone w Taryfie ceny i stawki opłat są stosowane przy zachowaniu standardów jakościowych obsługi klientów wynikających z obowiązujących przepisów prawa, standardów wyszczególnionych w zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz w Regulaminie uchwalonym przez Radę Miejską w Mrągowie uchwałą Nr LII/1/02 z dnia 12.09.2002 r
Jakość wody produkowanej przez przedsiębiorstwo jest zgodna z normami krajowymi i europejskimi.
Zarząd Spółki
|
Ostatnio zaktualizoany: 29 września 2020 przez Jarosław Grabowski